Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 2. prosince 2023 Blanka

Ticho za Jana Palacha

14. 01. 2019 9:29:39
Ve středu 16. ledna to bude padesát let, kdy se na Václavském náměstí upálil na protest proti sovětské okupaci Jan Palach, tři dny na to na následky svého popálení zemřel. Chtěl bych v této souvislosti napsat o písni Ticho.

Napsal ji folkový písničkář Bohdan Mikolášek. Bylo mu v té době dvacet let, stejně jako Janu Palachovi.

Bohdan Mikolášek byl v lednu 1969 studentem elektrotechniky. Měl už v repertoáru úspěšnou píseň Dům, ve kterém bydlí láska, která vznikla z jeho pocitů z roku 1968. Když přišli okupanti v srpnu téhož roku, nebyl v Čechách - měl turné se svými bratry v Německu. Ale vrátil se, dál studoval a dál se věnoval hudbě. Palachův čin jím otřásl. Když Palach zemřel, spolu s dalšími studenty elektrotechniky si připjal trikoloru s černou stužkou, pak došli k muzeu a pochodovali Václavským náměstím až na Můstek. Cestou ho napadla píseň, vlastně ani nenapadla. Sám říká, že vznikla jako fotografie ve vývojce. Byla v něm jako film, který stačí jen vyvolat. Došel pěšky až na Strahov, kolej III, pokoj 214, vzal kytaru a během půl hodiny se zrodilo Ticho - ticho za Jana Palacha. Dovolte mi, abych kousek písně ocitoval:

Ticho a lidé proudí ulicí/a každý úsměvu se vzdal. / Vždyť ticho je jen čára půlící/pak přijde výkřik/- už přišel výkřik a plamen plál.

Shodou okolností byl krátce na to pozván do Návštěvního dne divadla Semafor, a aniž někoho na to upozornil, píseň zazpíval. Tam se po ní poprvé netleskalo.

Ať po té písni nikdo netleská, / ať každý v klidu to své ticho zatráví/ to ticho, to ticho tiše mluvící/ať tiše dál vypráví....

Píseň pak zazpíval i po letech v lednu 1972 na teologické fakultě v Praze a pak i na koncertu Spiritual kvintetu. To mu ale už neprošlo a následoval zákaz. Na chvíli byl zrušen v roce 1974, kdy se Bohdan Mikolášek dostal na Portu, a ačkoliv na ní získal dvě ocenění, zákaz se prolomit nepodařilo. V roce 1982 tedy emigroval do Švýcarska, kde žije dodnes. Občas se vrací, občas v Čechách vystupuje. A vždycky u toho je Ticho - ticho za Jana Palacha.

Svatopluk Karásek o Tichu napsal: Tato píseň vystihuje atmosféru a vnitřní náboj smrti Jana Palacha. Je to nejvýstižnější umělecké zachycení této veliké události, které znám.

Když před třiceti lety v neděli 15. ledna začal Palachův týden, byl to současně první krok v sérii dalších, které vedly k sametové revoluci a k pádu totalitního režimu i odchodu okupantů. Takovou sílu měl Palachův čin i po dvaceti letech.

Autor: Ivan Rössler | pondělí 14.1.2019 9:29 | karma článku: 20.98 | přečteno: 599x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Kultura

Daniel Trojan

Recenze filmu ONEMANSHOW: The Movie - 60 %

Originální tvůrce obsahu Kazma v dalším ze svých projektů spustil honbu za pokladem, která dokázala ovládnout sociální sítě. Ovšem není to pouze triviální zábavná hříčka, ale promyšlený podvod s potenciálem na zisk kupy peněz.

1.12.2023 v 19:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 59 | Diskuse

Dita Jarošová

Láska v modlitebně, svéráz chrámovníků v Čechách /povídka/

Každý prostor mívá správce, klíčníka, vrátného. Pana důležitého- chcete-li. Modlitebna v Chroustníkově měla sice samozvaného, o to však srdečnějšího vedoucího, Jirku. Láska vládnul pedanticky až by se zdálo autokraticky. Ale zvyk

1.12.2023 v 14:51 | Karma článku: 3.95 | Přečteno: 83 | Diskuse

Jiří Anderle

Než vám na dveře zaklepe ruský voják, projděte si základy ruštiny

Ne, my s Rusy nic nemáme... s barbary jedněmi. Slované jsme, my Češi, jen tak napůl. My na Der Wilde Osten nepatříme, i když jsme Němce vyhnali. Nicméně, úporná snaha Čechů zbavit se nálepky východní země má trhliny.

30.11.2023 v 11:21 | Karma článku: 16.84 | Přečteno: 539 | Diskuse

Marek Müller

Příběh knihy, díl 4.

Když jsem dokončil rukopis svého prvního románu, běžely mi hlavou různé myšlenky. Od té, že se pro své neumětelství stanu terčem posměchu až po představu rozhovoru v červené sedačce u Jana Krause.

28.11.2023 v 12:57 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 15 | Diskuse

Kateřina Dušková

Fotogalerie: ANIMA a vizuální poezie XI - Záchrana polárního kruhu

Prohlédněte si mou novou ANIMA kolekci obrazů, tentokrát se zimní tematikou! Ústředním motivem kolekce je opěvování krás jedinečného severského prostředí spojené se záchranou polárního kruhu. Přeji pěknou podívanou!

28.11.2023 v 11:37 | Karma článku: 4.54 | Přečteno: 92 |
Počet článků 71 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1846

Scénárista, textař, dramaturg. Pracoval v rozhlase, vydával desky v Pantonu, dramaturgoval festivaly Rockfest a Porta, byl šéfredaktorem TV NOVA. Víc na www.irossler.cz

Vyhráli čtvrt miliardy ve Sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...