Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 2. prosince 2023 Blanka

První den Novy

4. 02. 2019 9:00:00
4. 2. 1994 začala vysílat TV Nova. Už je to pětadvacet let. Měl jsem to štěstí, že jsem u zrodu Novy byl. Její start jsme připravovali necelý rok. Dostal jsem na Nově na starosti zábavu.

S tím souviselo i vysílání jakési ouvertury z Národního muzea, která předcházela slavnostnímu spuštění prvních Televizních novin.

Na to vysílání z Národního muzea se pamatuji velmi dobře. Samotný přímý přenos jsme prokládali zdravicemi nejrůznějších osobností. Program pohotově moderoval Roman Šmucler s Hanou Heřmánkovou a neměli to jednoduché, protože docházelo k průběžným změnám tak, abychom skončili před půl osmou, kdy se přepínalo do Měšťanské besedy.

Josef Prouza (jeden z mých dramaturgů a současně skvělý choreograf - dělal například choreografii filmu Šakalí léta) nacvičil charleston na schodech, což nebylo zrovna jednoduché. Mezi gratulanty nechyběl ani Marek Eben, Jan Tříska (Obecnou školu jsme vysílali hned po Televizních novinách) a mnoho dalších. 4. února byl pátek.

Sobota už plně patřila zábavě: 5. února startovala Ruská ruleta, kterou moderoval Marek Eben a Oldřich Kaiser s Jiřím Lábusem. Byl to nápad výborného dramaturga Jana Czecha, který s oběma protagonisty připravoval i jejich famózní Rodinku. O týden později to byly Ptákoviny s Petrem Rychlým a Bárou Štěpánovou, kteří pořad nejen moderovali, ale hráli i ve scénkách, jimiž přiváděli lidi na ulici do rozpaků. Následující týden jsme vysílali Školu života s Milanem Markovičem, ale jeho pořad se moc neujal a tak brzy skončil. Následovaly (už bez pořadí) další pořady: Čundrcountry show Ivana Mládka, Na vlastní nebezpečí Martina Dejdara a Petra Vacka a vrcholem bylo vysílání soutěže krásy Miss 1994, kterou jsme vysílali už 9.4 z brněnského Ronda.

Velmi dobrý start mělo Eso s Terezou Pergnerovou, které se na obrazovce udrželo neskutečných jedenáct let. V počátcích Novy jsme vysílali i řadu magazínů, různých jednorázových pořadů, ale vesměs se moc neujaly. A tak formáty přicházely a odcházely, až se je skoro bojím spočítat. Možná bychom mohli být pyšní, že tři nejsledovanější televizní pořady vůbec připravila a odvysílala redakce zábavy: Miss desetiletí, Novoty a Pět let s vámi. Miss desetiletí dokonce překročila hranici pěti miliónů diváků u obrazovky. Na Nově jsem vydržel celých třináct let. S příchodem Rumunů můj život na Nově skončil. Ale nelituji toho, protože rumunská cesta nebyla současně mojí cestou. Nicméně na Novu rád vzpomínám a proto mi to nedá, abych se nepřipojil k mnoha gratulantům, kteří připijí k jejímu čtvrtstoletí. Já alespoň na dálku.

Autor: Ivan Rössler | pondělí 4.2.2019 9:00 | karma článku: 12.83 | přečteno: 489x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Kultura

Daniel Trojan

Recenze filmu ONEMANSHOW: The Movie - 60 %

Originální tvůrce obsahu Kazma v dalším ze svých projektů spustil honbu za pokladem, která dokázala ovládnout sociální sítě. Ovšem není to pouze triviální zábavná hříčka, ale promyšlený podvod s potenciálem na zisk kupy peněz.

1.12.2023 v 19:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 58 | Diskuse

Dita Jarošová

Láska v modlitebně, svéráz chrámovníků v Čechách /povídka/

Každý prostor mívá správce, klíčníka, vrátného. Pana důležitého- chcete-li. Modlitebna v Chroustníkově měla sice samozvaného, o to však srdečnějšího vedoucího, Jirku. Láska vládnul pedanticky až by se zdálo autokraticky. Ale zvyk

1.12.2023 v 14:51 | Karma článku: 3.95 | Přečteno: 83 | Diskuse

Jiří Anderle

Než vám na dveře zaklepe ruský voják, projděte si základy ruštiny

Ne, my s Rusy nic nemáme... s barbary jedněmi. Slované jsme, my Češi, jen tak napůl. My na Der Wilde Osten nepatříme, i když jsme Němce vyhnali. Nicméně, úporná snaha Čechů zbavit se nálepky východní země má trhliny.

30.11.2023 v 11:21 | Karma článku: 16.84 | Přečteno: 539 | Diskuse

Marek Müller

Příběh knihy, díl 4.

Když jsem dokončil rukopis svého prvního románu, běžely mi hlavou různé myšlenky. Od té, že se pro své neumětelství stanu terčem posměchu až po představu rozhovoru v červené sedačce u Jana Krause.

28.11.2023 v 12:57 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 15 | Diskuse

Kateřina Dušková

Fotogalerie: ANIMA a vizuální poezie XI - Záchrana polárního kruhu

Prohlédněte si mou novou ANIMA kolekci obrazů, tentokrát se zimní tematikou! Ústředním motivem kolekce je opěvování krás jedinečného severského prostředí spojené se záchranou polárního kruhu. Přeji pěknou podívanou!

28.11.2023 v 11:37 | Karma článku: 4.54 | Přečteno: 92 |
Počet článků 71 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1846

Scénárista, textař, dramaturg. Pracoval v rozhlase, vydával desky v Pantonu, dramaturgoval festivaly Rockfest a Porta, byl šéfredaktorem TV NOVA. Víc na www.irossler.cz

Vyhráli čtvrt miliardy ve Sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...