Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 2. prosince 2023 Blanka

Lovec perel Mirko Pašek

6. 02. 2019 10:47:51
Dnes je to sedmnáct let, co zemřel v jednadevadesáti letech spisovatel Mirko Pašek. Jeho Lovci perel patří asi k nejznámějším knížkám, které napsal. A není jich málo. Tou první je Loď Opanake, která vyšla, když mu bylo třicet let.

To bylo v roce 1940. Následoval román Vracím se z Babylonu, Jezero plameňáků, Adamův most. Všechny tyto, i následující příběhy se odehrávaly v daleké cizině. Mirko Pašek byl totiž nejen spisovatel, ale i cestovatel, který všechny země, o kterých psal, také navštívil. A také jich nebylo zrovna málo: prakticky celá severní Afrika, Blízký a Střední východ, Cejlon a mnoho dalších.

V titulku zmíněná knížka Lovci perel vyšla poprvé v roce 1951 a měla několik reedic. To Mirko Paška podnítilo k napsání dalších dvou perlových románů: Ostrov krásy a 120 krásek. Tuto metodu uplatnil i ve svém oklahomském cyklu, který byl původně plánován jako pětidílný. Paradoxně je dnes považován za trilogii. Mirko Pašek nejprve napsal Nesmrtelného kovboje, a pak teprve trilogii Muž pro Oklahomu, Ztracená prérie a Děvče pro Oklahomu. Nesmrtelného kovboje měla s onou trilogií spojovat ještě čtvrtá knížka a tak by se vlastně Nesmrtelný kovboj stal pátým dílem tohoto cyklu. Jenže Mirko Pašek onu čtvrtou knihu nikdy nenapsal. A také nikdy nebyl v Oklahomě. Ve Spojených státech sice byl, ale byl to poměrně krátký zájezd se Svazem spisovatelů. Kde byly ty časy třicátých let, kdy se mohl svobodně toulat po světě.

Známé jsou i jeho knížky ze sportovního prostředí (Start a cíl, Tři sportovní vyzvědači).

Málo známé je, že profesionálním spisovatelem se stal až patnáct let poté, co vyšla jeho první knížka. Předtím pracoval v Československém státním filmu a na svém kontě má i scénář filmu Parohy s nesmrtelným Oldřichem Novým v hlavní roli. Je to jen jediný film, na kterém se takto významně podílel. Ačkoliv plynně hovořil třemi jazyky: německy, anglicky i francouzsky, přeložil jen jednu jedinou knihu, a sice Zlaté rouno Roberta Gravese. Vyšla v roce 1948. Pak už se věnoval jen své tvorbě, i když se mu finančně - zejména v padesátých letech - moc nedařilo. Přivydělával si překlady odborných článků pro nějakou plynárenskou společnost. V druhé polovině osmdesátých let přestal kouřit a také přestal psát, protože - jak sám říkal - bez cigarety mu psaní moc nešlo. Nicméně dožil se 91 let a dnes je to 17 let od jeho odchodu možná do oklahomského nebe či do věčných lovišť k Indiánům, o kterých poutavě psal.

Autor: Ivan Rössler | středa 6.2.2019 10:47 | karma článku: 14.61 | přečteno: 357x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Kultura

Eva Šamánková

Pátý svědek

Svérázný advokát s pojízdnou kanceláří a záplava zoufalých klientů, kteří se stali obětmi hypoteční krize. Případy sice nesou peníze, ale jsou nudnou rutinou. Klientka podezřelá z vraždy hypotečního makléře je lákavější sousto.

2.12.2023 v 16:31 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 9 | Diskuse

Daniel Trojan

Recenze filmu ONEMANSHOW: The Movie - 60 %

Originální tvůrce obsahu Kazma v dalším ze svých projektů spustil honbu za pokladem, která dokázala ovládnout sociální sítě. Ovšem není to pouze triviální zábavná hříčka, ale promyšlený podvod s potenciálem na zisk kupy peněz.

1.12.2023 v 19:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 60 | Diskuse

Dita Jarošová

Láska v modlitebně, svéráz chrámovníků v Čechách /povídka/

Každý prostor mívá správce, klíčníka, vrátného. Pana důležitého- chcete-li. Modlitebna v Chroustníkově měla sice samozvaného, o to však srdečnějšího vedoucího, Jirku. Láska vládnul pedanticky až by se zdálo autokraticky. Ale zvyk

1.12.2023 v 14:51 | Karma článku: 4.41 | Přečteno: 84 | Diskuse

Jiří Anderle

Než vám na dveře zaklepe ruský voják, projděte si základy ruštiny

Ne, my s Rusy nic nemáme... s barbary jedněmi. Slované jsme, my Češi, jen tak napůl. My na Der Wilde Osten nepatříme, i když jsme Němce vyhnali. Nicméně, úporná snaha Čechů zbavit se nálepky východní země má trhliny.

30.11.2023 v 11:21 | Karma článku: 16.84 | Přečteno: 539 | Diskuse

Marek Müller

Příběh knihy, díl 4.

Když jsem dokončil rukopis svého prvního románu, běžely mi hlavou různé myšlenky. Od té, že se pro své neumětelství stanu terčem posměchu až po představu rozhovoru v červené sedačce u Jana Krause.

28.11.2023 v 12:57 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 15 | Diskuse
Počet článků 71 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1846

Scénárista, textař, dramaturg. Pracoval v rozhlase, vydával desky v Pantonu, dramaturgoval festivaly Rockfest a Porta, byl šéfredaktorem TV NOVA. Víc na www.irossler.cz

Vyhráli čtvrt miliardy ve Sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...